Terapia hrou

ČO JE TERAPIA HROU?

Terapia hrou je pre deti to isté, čo je poradenstvo pre dospelých. Hra je pre deti prirodzený spôsob komunikácie, presne tak, ako je pre dospelých prirodzeným spôsobom komunikácie rozprávanie. V herni sa hračky používajú ako slová a hra je rečou dieťaťa. Deťom sú v terapii hrou poskytnuté špeciálne hračky, ktoré im umožňujú vyjadriť to, čo sa im ťažko vyjadruje slovami. Ak deti môžu vyjadrovať svoje pocity v spoločnosti vyškoleného terapeuta, ktorý im rozumie, začnú sa cítiť lepšie, pretože uvoľnili svoje pocity. Ako rodič ste pravdepodobne zažili to isté, keď vás niečo trápilo alebo znepokojovalo a povedali ste to niekomu, komu na vás skutočne záležalo a porozumel vám, zrazu ste sa cítili lepšie a ľahšie ste zvládli svoj problém. Niečo podobné je pre deti terapie hrou. Môžu použiť bábiky, farby a iné hračky na povedanie toho, čo si myslia, čo cítia, čo ich trápi.

POTREBUJE MOJE DIEŤA TERAPIU?

Väčšina detí v určitom období detstva prežije isté ťažkosti (doma, v škole, pri rozvode rodičov a ich separáciou, vo vzťahoch s inými deťmi a pod.), alebo sa správajú tak, že to začne znepokojovať ich rodičov alebo učiteľov. Niektoré deti potrebujú v istých záležitostiach viac pomoci ako iné deti. Vo všeobecnosti, ak ste vy, učiteľ vášho dieťaťa alebo detský lekár znepokojení jeho správaním, alebo má vaše dieťa problémy prispôsobiť sa zmenám v škole, terapia hrou je odporúčaný spôsob pomoci vášmu dieťaťu.

ČO BY STE MALI POVEDAŤ DIEŤAŤU O TERAPII?

Môžete svojmu dieťaťu povedať, že každý týždeň sa bude stretávať s tetou terapeutkou v špeciálnej herni, kde je veľa hračiek. Ak sa vás bude dieťa pýtať, prečo musí ísť do herne, môžete mu povedať napríklad: „Keď sú pre teba veci doma (alebo v škole) trochu zamotané, pomáha, keď máš špeciálne miesto, kde sa môžeš hrať.“

ČO UROBIŤ PRED KAŽDOU TERAPIOU?

Keďže od piesku a farieb sa dieťa môže zašpiniť, navrhujeme, aby ste dieťa priviedli v staršom oblečení, aby vám nevadilo, keď sa dieťa v herni zašpiní. Pred každou terapiou zoberte dieťa na WC. Ubezpečte dieťa, že naňho budete čakať v čakárni, pokým sa bude hrať v herni.

PO TERAPII...

Vyhýbajte sa otázkam o tom, čo dieťa v herni robilo, či bolo v herni dobre, či poslúchalo a pod. Povedzte len: „Ahoj. Môžeme ísť domov.“ Ak sa dieťa rozhodne o zážitku z herne rozprávať, pozorne ho počúvajte a dovoľte mu viesť rozhovor. Niekedy si možno zoberie dieťa domov obrázok. Namiesto vychvaľovania obrázku skúste jednoducho popísať, čo na obrázku vidíte, napr.: „Použil si veľa rôznych farieb. Vidím hnedú a zelenú a veľa modrej farby na vrchu obrázku...“ alebo: „Vidím, že si nakreslil troch ľudí...“sa.

Comments are closed.

Translate »